Domáca liečba

Do doplnkovej liečby infekcií močových ciest patria predovšetkým výťažky z brusníc. V týchto trpkých červených plodoch sa napríklad nachádza kyselina chinolová, ktorej syntetické deriváty sa používajú ako antibiotikum pri liečbe močových ciest (spomínané chinolóny). Niektoré začínajúce zápaly je možné svojpomocne preliečiť aj dostatočne koncentrovaným extraktom z plodov brusnice v kombinácii s vysokým príjmom tekutín. Mechanizmus účinku brusníc spočíva v znížení schopnosti baktérií prichytiť sa na výstelku močovej rúry. Kvalitné brusnicové extrakty sa odporúčajú aj ako prevencia pri opakovaných zápaloch močových ciest.

Vyprázdňovaním mechúra sa odplavujú aj nežiaduce baktérie, E-coli je napríklad schopná zdvojnásobiť svoj počet už za 20 minút! Pri ochoreniach močových ciest, či už trápi močový mechúr alebo trubica, sa odporúča veľmi veľa piť. Preto pitný režim okrem bylinkových čajov dopĺňajte čistou vodou, polievkami a zriedenými zeleninovými šťavami. Časté návštevy toalety „bolia“, no váš moč sa riedi, čím bráni zachytávaniu baktérií a ich následnému rozmnožovaniu. Vhodnejšie pri liečbe sú močopudné rastlinky, telo vďaka ním prepláchnete účinnejšie a najmä rýchlejšie, pretože v tele zotrvajú len krátko. Túto schopnosť má spomínaná praslička roľná, ale aj zlatobyľ či púpava. 

Prasličkový kúpeľ je ďalším z pôsobom ako pomôcť infikovaným močovým cestám. Z prasličky roľnej si pripravte odvar a vlejte ho do kúpeľa. Počas kúpeľa seďte a voda vám musí siahať až nad oblasť obličiek. Kúpeľ nesmie trvaž dlhšie než 15 minút, potom sa zabalíte do teplej osušky a ostaneme asi  1 hodinu v posteli. Po prasličkovom kúpeli pocítete nesmiernu úľavu a Vaše močové cesty sa dezinfikujú.