Lekárska liečba

Gynekológ síce môže liečiť zápal močových ciest antibiotikami, ale ak sa problémy opakujú, mal by ženu poslať k urológovi. Za opakujúcou sa infekciou nemusia byť totiž len baktérie, ale napríklad aj zúžená močová trubica, kameň v močových cestách či dokonca nádor. 

Pri opakujúcich sa infekciách vám môže urológ predpísať antibiotickú kúru trvajúcu šesť až dvanásť mesiacov. Nejde o plnú dávku antibiotika, ale o takzvanú podprahovú, ktorá má za úlohu potlačiť riziko vzniku zápalu. Liek sa vtedy užíva večer. V noci totiž nepijeme, nemočíme, baktérie sa tak koncentrujú v močových cestách a môžu sa množiť. Uľaviť od ustavične sa vracajúcich problémov môže aj pomerne nová, takzvaná intravezikálna liečba. Liek sa pomocou katétera dopraví priamo do močového mechúra, kde pôsobí na sliznicu. Tá sa obnovuje, zvyšuje sa jej odolnosť a zabraňuje sa tak rozbehnutiu zápalu. Táto kúra sa opakuje v sedemdňových intervaloch počas šiestich týždňov. Účinok sa môže poistiť ešte tabletkami a celkovým podporením imunity. Pri obnove správnej funkcie výstelky močového mechúra urológovia používajú aj kyselinu hyalurónovú a chondroitín sulfát, ktorý sa vlieva priamo katétrom do dutiny močového mechúra a môže sa užívať aj vo voľnopredajných mäkkých kapsuliach ako podpora výživy buniek mechúra.

Štandardom lekármi predpísanej liečby sú antibiotické prípravky, k nim probiotiká, v prípade potreby lieky proti bolesti, zápalu a teplote. Chronické pacientky potrebujú aj imunologickú liečbu v podobe bakteriálnych vakcín a podobne.